BIMCO’nun verilerine göre, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi gemi inşa sektöründe sözleşmelerin ertelenmesi veya iptal edilmesine ve yeni inşa teslimatlarının ertelenmesine yol açtı.

Koronavirüs kısıtlamalarından kaynaklanan ekonomik düşüş, ilk çeyrekte gemi inşasına yapılan yatırımın 11 yılda en düşük seviyelere düşmesine neden oldu. Korana virüs salgının sürekli artmasından dolayı, hem arz hem de talepteki büyük daralma 2020'de yeni inşa potansiyeli üzerinde ciddi bir etkisi olması bekleniyor.

**Covid 19 Asya Gemi inşa sektörüne etkileri **

Düşen siparişler, dünyanın ürettiği malları taşıyan konteyner gemilerinden, Güney Koreli ve Çin tersanelerinin bu yıl büyüme umutlarını sabitledikleri yüksek marjlı doğal gaz taşıyıcılarına kadar her türlü gemiyi etkiliyor. Deniz veri sağlayıcısı VesselsValue'ya göre, ticaret atlaması, küresel gemi inşa kapasitesinin yaklaşık yarısını kontrol eden Kore ve Çin tersanelerini doğrudan vurdu.

Clarkson’un verilerine göre , 2020 yılının ilk üç ayında her türden 100 gemi 5.5 milyar $ 'a sipariş edildi., geçen yılın ilk çeyreğine göre % 71 düşüş ve 2009'un ikinci çeyreğinden bu yana en düşük toplam. Çin tersaneleri ilk çeyrekte 55 sipariş aldı ve Güney Kore tersaneleri 13 sipariş aldı, sırasıyla % 50 ve% 81'lik düşüşleri temsil etmektedir.

Çin'in fabrikalarındaki üretimin durmasına bağlı olarak daha az hammaddeye ihtiyaç duyulduğu için, dökme yük gemilerine olan talep azalmakta. Ayrıca enerji tüccarlarının petrol depolamak için tankerlere rezervasyon yapmasına rağmen tankerlere de yönelik siparişler azalmaktadır.

Avrupa Tersanelerinde Covid-19 Etkileri,

Avrupa Gemi inşa endüstrisi Covid-19 salgınıyla bağlantılı büyük bir krizle karşı karşıya.

Kısa vadede, gemi inşasının tersanelerin kapanması, arz sıkıntısı ve siparişlerde ve teslimatlarda gecikmelerle bağlantılı üretim aksaklıklarından muzdarip olması bekleniyor.Bu sebeplerden dolayı,Avrupalı tersaneler ve denizcilik ekipman üreticileri Avrupa Birliği'ni koronavirüs pandemisinin etkisinden korumak için Avrupa Birliği'ne çağrıda bulundu.

SEA Europe, komisyonu COVID-19 salgınının ciddi sonuçlarını hafifletmek ve sektörün ayakta kalmasını sağlamak için Avrupa'nın tersaneleri ve denizcilik ekipmanı sektörünün özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış sektörel politikalar ve finansal destek sunmaya çağırdı.